Co to jest neuralgia amiotroficzna – (zespół Personage – Turnera)?
Neuralgia amiotroficzna to zespół objawów klinicznych o nieustalonej etiologii, który powstaje prawdopodobnie na tle infekcji wirusowej, po szczepieniu lub na tle mikrourazów. Zachorowalność to 1.6 przypadków na 100 000 osób. Choroba występuje najczęściej między 20a 60 rokiem życia, częściej u mężczyzn. Rzadko może występować obustronnie.
Jakie są objawy tej choroby?
Do najczęstszych objawów należą silne bóle barku i ramienia, które mogą promieniować do przedramienia i dłoni. Dolegliwościom bólowym towarzyszą zaniki mięśniowe oraz osłabienie siły mięśniowej kończyny górnej. Zajęte są grupy mięśniowe unerwiane przez różne nerwy i korzenie nerwowe. Zwykle uszkodzenie dotyczy nerwów pachowego, nadłopatkowego, piersiowego długiego, mięśniowo-skórnego ramienia. Niedowład najczęściej dotyczy mięśni: naramiennego, nadgrzebieniowego, zębatego przedniego, dwugłowego ramienia i trójgłowego ramienia oraz prostowników nadgarstka i palców. W badaniu neurologicznym stwierdza się także osłabienie odruchów głębokich.
Jak wygląda diagnostyka neuralgii amiotroficznej?
Podstawą diagnostyki jest wykonanie szczegółowego badania podmiotowego i przedmiotowego.
Ważną funkcję w diagnostyce tej choroby pełni badanie elektroneurograficzne. Badanie elektroneurograficzne (ENG) jest badaniem neurofizjologicznym, które pozwala ocenić wartości parametrów przewodzenia w nerwach obwodowych (zarówno włókien czuciowych jak i ruchowych nerwu). Pozwala to na zdiagnozowanie nie tylko polineuropatii ale także chorób takich jak: zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, zespół kanału stępu, uszkodzenia splotu ramiennego i lędźwiowo – krzyżowego, uszkodzeń nerwów czaszkowych, radikulopatii, zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Badanie pozwala także na diagnostykę miastenii i innych chorób złącza nerwowo – mięśniowego i na różnicowanie między uszkodzeniem komórek rogów przednich a uszkodzeniem korzeni nerwowych, splotów nerwowych lub nerwów obwodowych. Liczba nerwów poddanych badaniu zależy od zgłaszanych objawów. Zakres badania ustala neurolog biorąc pod uwagę zgłaszane objawy, wynik badania neurologicznego, wyniki uprzednio wykonanych badań.
W trakcie badania wykonuje się stymulację nerwów obwodowych prądem elektrycznym o niewielkim natężeniu oraz rejestruje się uzyskaną odpowiedz za pomocą elektrod powierzchniowych. Po odtłuszczeniu roztworem alkoholowym skóry pacjenta na badane miejsca zostają przymocowane elektrody. Elektroda stymulująca przykładana jest nad nerwem, który będzie stymulowany a elektroda odbiorcza umieszczana jest nad mięśniem unerwianym przez ten nerw. Badanie trwa średnio od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od jego rodzaju i odbywa się w pozycji leżącej. Ocenia się następujące parametry przewodzenia w danym nerwie: amplitudę odpowiedzi, szybkość przewodzenia, latencję dystalną i latencję fali F. Przeciwskazaniem do badania ENG jest przebyty zabieg wszczepienia rozrusznika serca. Przed wykonaniem badania nie zaleca się stosowanie na skórę maści i kremów, w okolicy gdzie będzie wykonywane badanie. Nie ma ograniczenia co do spożywania posiłków. Zazwyczaj pacjenci dobrze znoszą badanie ale stymulacja nerwów obwodowych może wywołać uczucie bólu, drętwienia czy dyskomfortu w okolicy poddanej badaniu.
Jak wygląda leczenie neuralgii amiotroficznej?
Nie istnieje leczenie przyczynowe choroby. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, niektórzy zalecają podawanie kortykosterydów. Ważna jest fizykoterapia. Rokowanie jest na ogół dobre i w ciągu 2 lat u 75% chorych dochodzi do całkowitego ustąpienia niedowładów, lecz u niektórych pacjentów czas ten wydłuża się do około 5 lat.
Autor
Dr n. med. Żanna Pastuszak
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno – edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.