Kilka słów o polineuropatii – poradnik dla pacjenta.
Polineuropatia to choroba, w której dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych. Choroba ma wiele rożnych przyczyn. Najczęstszym typem polineuropatii jest ta na tle cukrzycy. Szacuje się, że do uszkodzenia nerwów obwodowych dochodzi u około połowy pacjentów z tym rozpoznaniem. Inne przyczyny to nadużywanie alkoholu, choroby onkologiczne, stosowanie niektórych leków czy też choroby genetyczne. Pacjenci z neuropatią zgłaszają następujące dolegliwości: parestezje kończyn, zaniki mięśniowe, osłabienie siły mięśniowej kończyn, zaburzenia czucia obejmujące głównie stopy i podudzia. W badaniu neurologicznym stwierdza się: niedowład wiotki kończyn, zaniki mięśniowe, osłabienie odruchów głębokich. Podstawą diagnostyki jest wykonanie badania elektroneurograficznego (ENG).
Badanie elektroneurograficzne (ENG) jest badaniem neurofizjologicznym, które pozwala ocenić wartości parametrów przewodzenia w nerwach obwodowych (zarówno włókien czuciowych jak i ruchowych nerwu). Przy użyciu ENG można diagnozować następujące choroby: zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego zespół kanału stępu, uszkodzenia splotu ramiennego i lędźwiowo – krzyżowego, uszkodzeń nerwów czaszkowych, radikulopatii, zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Badanie pozwala także na diagnostykę miastenii i innych chorób złącza nerwowo – mięśniowego i na różnicowanie między uszkodzeniem komórek rogów przednich a uszkodzeniem korzeni nerwowych, splotów nerwowych lub nerwów obwodowych. Zakres badania ustala neurolog biorąc pod uwagę zgłaszane objawy, wynik badania neurologicznego, wyniki uprzednio wykonanych badań.
W trakcie badania wykonuje się stymulację nerwów obwodowych prądem elektrycznym o niewielkim natężeniu oraz rejestruje się uzyskaną odpowiedz za pomocą elektrod powierzchniowych umieszczanych nad odpowiednim mięśniem. Po odtłuszczeniu roztworem alkoholowym skóry pacjenta na badane miejsca zostają przymocowane elektrody. Elektroda stymulująca przykładana jest nad nerwem, który będzie stymulowany a elektroda odbiorcza umieszczana jest nad mięśniem unerwianym przez ten nerw. Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Ocenia się następujące parametry przewodzenia w danym nerwie: amplitudę odpowiedzi, szybkość przewodzenia, latencję dystalną i latencję fali F. Przeciwskazaniem do badania ENG jest przebyty zabieg wszczepienia rozrusznika serca. Przed wykonaniem badania nie zaleca się stosowanie na skórę maści i kremów, w okolicy gdzie będzie wykonywane badanie. Nie ma ograniczenia co do spożywania posiłków. Zazwyczaj pacjenci dobrze znoszą badanie ale stymulacja nerwów obwodowych może wywołać uczucie bólu, drętwienia czy dyskomfortu w okolicy poddanej badaniu. Przed badaniem należy poinformować lekarza o chorobach przewlekłych, lekach przyjmowanych, dostarczyć poprzednie wyniki badań w szczególności badania ENG/EMG (jeśli było wykonane). Lekarz przed wykonaniem badania ENG/EMG wykonuje badanie neurologiczne i zbiera wywiad chorobowy. W przypadku jeśli przed wykonaniem badania pacjent przebywał w otoczeniu o niskiej temperaturze, będzie konieczne ogrzanie kończyn przed wykonaniem badania. W trakcie badania pacjent znajduje się pod opieką lekarza posiadającego uprawnienia do wykonywania badań ENG/EMG oraz technika elektroradiologii.
W leczeniu neuropatii stosuje się różne metody. W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę neuropatii oraz usunąć czynnik, który ją wywołał. W przypadku neuropatii cukrzycowej podstawą jest właściwa kontrola glikemii. W przypadku neuropatii alkoholowej należy zaprzestać spożywania alkoholu. Stosuje się także leczenie zmniejszające dolegliwości bólowe takie jak leki z grupy opioidowych leków przeciwbólowych, leki przeciwpadaczkowe oraz przeciwdepresyjne. W zależności od przyczyny neuropatii stosuje się witaminy z grupy B lub kwas alfa liponowy. Bardzo ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja ruchowa.
W leczeniu neuropatii można także zastosować nowe metody takie jak stymulacja elektromagnetyczna nerwów obwodowych. Ta metoda leczenia przyspiesza regenerację nerwów obwodowych, poprawia utlenowanie i ukrwienia tkanek. Dzięki temu łagodzi także objawy bólowe neuropatii i poprawia jakość życia pacjentów z tym schorzeniem. Z tej metody leczenia można skorzystać w ośrodku INSULA w Warszawie.
Autor
Dr n. med. Żanna Pastuszak
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno – edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.