Zaznacz stronę

Zastosowanie obwodowej stymulacji elektromagentycznej w leczeniu chorób obwodowego układu nerwowego. Autor dr n. med. Żanna Pastuszak

Obwodowa stymulacja elektromagnetyczna jest nową metodą leczenia chorób obwodowego układu nerwowego. Do tego celu wykorzystuje się głowicę emitującą pole elektromagnetyczne, które przenika przez skórę, tkanki miękkie i dociera do nerwów obwodowych. Powoduje wygenerowanie impulsu elektrycznego w stymulowanych nerwach oraz depolaryzację aksonów. Pierwsze tego typu urządzenie zostało opracowane i użyte w leczeniu w roku 1982. Metoda pobudza regenerację nerwów obwodowych. Dokładny mechanizm działania tej terapii nie jest poznany. Prawdopodobnie ma to związek z pobudzaniem wydzielania czynników wazoaktywnych takich jak VEGF, poprawą cyrkulacji krwi i utlenowania tkanek oraz zmniejszeniem ich obrzęku i stanu zapalnego, nasileniem procesów neuropastyczności układu nerwowego. Obwodowa stymulacja elektromagnetyczna poprawia siłę skurczu mięśni oraz ma zastosowanie w leczeniu spastyczności mięśni. Pole elektromagnetyczne ma wpływ nie tylko na funkcję nerwów obwodowych ale także mięśni i złącza nerwowo – mięśniowego. Skuteczność metody potwierdzono w badaniach zarówno z udziałem ludzi jak i zwierząt. Urządzenie jest wykorzystywane w leczeniu polineuropatii, urazowych uszkodzeń nerwów obwodowych, zespołu cieśni nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego, zespołu bólowego kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego. Badania naukowe wykazały, ze ta terapia poprawia funkcje motoryczne nawet u zdrowych ludzi.

Leczenie jest bezpieczne i bezbolesne. Niewielka grupa pacjentów zgłasza jedynie niewielki dyskomfort w miejscu stymulacji. Obwodowa stymulacja elektromagnetyczna ma zastosowanie w leczeniu bóli neuropatycznych np. w przebiegu polineuropatii cukrzycowej. Pacjenci z tym schorzeniem doświadczają silnych dolegliwości bólowych oraz parastezji kończyn, co może prowadzić do obniżenia nastroju, depresji, zaburzeń snu oraz pogorszenia jakości życia. Polineuropatię rozwija ponad połowa pacjentów z cukrzycą. Jest to najczęstszy rodzaj neuropatii w Europie. Etiologia choroby nie jest do końca poznana ale wysoka glikemia jest prawdopodobnie głównym czynnikiem uszkadzającym nerwy obwodowe. W leczeniu stosuje się przede wszystkim farmakoterapię (leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, kwas alfa-liponowy oraz opioidowe leki przeciwbólowe), kontrolę glikemii oraz rehabilitację ruchową ale u wielu pacjentów elekt leczenia jest niezadowalający. Wiele badań naukowych wykazało złagodzenie dolegliwości bólowych oraz parastezji u pacjentów poddanych obwodowej stymulacji elektromagnetycznej.

Efekt ten w przypadku części pacjentów utrzymywał się nawet do kilku miesięcy od zakończenia leczenia. Leczenie tą metodą poprawia także parametry przewodzenia w nerwach obwodowych. Wiele badań naukowych wykazało, że po wykonaniu stymulacji elektromagnetycznej obserwowano zwiększenie szybkości przewodzenia oraz podwyższenie amplitudy odpowiedzi w stymulowanych nerwach w badaniu elektroneurograficznym. Przeciwskazaniem do wykonania stymulacji elektromagnetycznej jest obecność rozrusznika serca oraz metalowych implantów w ciele. Pacjenci są kwalifikowani do leczenia przez lekarza, który zbiera wywiad chorobowy, wykonuje badanie neurologiczne i zapoznaje się z dotychczasową historią leczenia pacjenta. Stymulacja twa kilkadziesiąt minut. W trakcie leczenia pacjent może przebywać w pozycji siedzącej lub leżącej. Terapia nie wymaga specjalnego wcześniejszego przygotowania. Nie ma ograniczeń odnośnie spożywania posiłków. Pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych. Podczas leczenia pacjent znajduje się pod opieką lekarza i technika elektroradiologii. W ośrodku INSULA w Warszawie pacjenci mają możliwość skorzystania z leczenia wyżej opisaną metodą.

Autor
Dr n. med. Żanna Pastuszak

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno – edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.