Co to jest zespół rowka nerwu łokciowego?
Zespół rowka nerwu łokciowego to jedna z najczęstszych neuropatii uciskowych kończyny górnej (poza zespołem cieśni nadgarstka). Choroba najczęściej występuje u mężczyzn po 40 roku życia. Procesem chorobowym najczęściej objęta jest ręka dominująca chociaż choroba może występować w obu kończynach górnych jednocześnie. Do choroby predysponują urazy stawu łokciowego, zmiany zwyrodnieniowe okolicznych tkanek, przeciążanie kończyny, koślawość łokci, długotrwałe opieranie się na łokciach. Do wystąpienia choroby mogą też predysponować choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenia stawów oraz dna moczanowa. Nerw ulega uszkodzeniu najczęściej na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
Jakie są objawy zespołu rowka nerwu łokciowego?
Najczęściej występujące objawy zespołu rowka nerwu łokciowego to bóle, parestezje, zaburzenia czucia w okolicy palca małego i serdecznego. Objawy pojawiają się głównie w nocy oraz przy zginaniu stawu łokciowego. Dolegliwości bólowe mogą obejmować okolicy łokcia i przedramienia. W późniejszym okresie choroby dochodzi do zaników mięśniowych (tzw. ręka szponiasta), upośledzenia wykonywania ruchów precyzyjnych ręki. U części pacjentów stwierdza się wystąpienie przykurczu palców.
Jak zdiagnozować zespół rowka nerwu łokciowego?
Podstawa diagnostyki jest wykonanie badanie elektroneurograficznego. Badanie elektroneurograficzne (ENG) jest badaniem neurofizjologicznym, które pozwala ocenić wartości parametrów przewodzenia w nerwach obwodowych (zarówno włókien czuciowych jak i ruchowych nerwu). Pozwala to na zdiagnozowanie chorób takich jak: zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, zespół kanału stępu, uszkodzenia splotu ramiennego i lędźwiowo – krzyżowego, polineuropatii, uszkodzeń nerwów czaszkowych, radikulopatii, zespołu górnego otworu klatki piersiowej.
W trakcie badania wykonuje się stymulację nerwów obwodowych prądem elektrycznym o niewielkim natężeniu oraz rejestruje się uzyskaną odpowiedz za pomocą elektrod powierzchniowych. Po odtłuszczeniu roztworem alkoholowym skóry pacjenta na badane miejsca zostają przymocowane elektrody. Elektroda stymulująca przykładana jest nad nerwem, który będzie stymulowany a elektroda odbiorcza umieszczana jest nad mięśniem unerwianym przez ten nerw. Badanie trwa średnio od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od jego rodzaju i odbywa się w pozycji leżącej. Ocenia się następujące parametry przewodzenia w danym nerwie: amplitudę odpowiedzi, szybkość przewodzenia, latencję dystalną i latencję fali F. Przeciwskazaniem do badania ENG jest przebyty zabieg wszczepienia rozrusznika serca. Przed wykonaniem badania nie zaleca się stosowanie na skórę maści i kremów, w okolicy gdzie będzie wykonywane badanie. Nie ma ograniczenia co do spożywania posiłków. Zazwyczaj pacjenci dobrze znoszą badanie ale stymulacja nerwów obwodowych może wywołać uczucie bólu, drętwienia czy dyskomfortu w okolicy poddanej badaniu.
Po wykonaniu badania lekarz przygotowuje opis badania i przekazuje pacjentowi dalsze zalecenia. Niejednokrotnie konieczne jest uzupełnienie diagnostyki o badanie USG. Z wynikami należy zgłosić się do ortopedy.
Jak wygląda leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego?
W przypadku choroby o mniejszym stopniu nasilenia stosuje się metody zachowawcze takie jak odpowiednie ćwiczenia, wypracowanie nawyków oszczędzających nerw łokciowy jak np. odpowiednie ułożenie kończyn w trakcie pracy, zakaz podpierania się na łokciach lub stosowanie odpowiednich podłokietników, przyjmowanie leków z grupy NLPZ, stosowaniu preparatów witaminowych. Przy braku skuteczności leczenia zachowawczego i w ciężkich przypadkach nasilenia choroby stosuje się metody operacyjne takie jak usunięcie elementów powodujących ucisk na nerw lub repozycja nerwu łokciowego. Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi zazwyczaj 4 tygodnie.
Autor
Dr n. med. Żanna Pastuszak
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno – edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.